Baňkování
Baňkování je velice stará metoda léčby. První zmínky pocházejí z Mezopotámie, asi 4000 let př.n.l. Podstatou této léčby je přikládání nádobek různých tvarů, materiálů a velikostí na přesně vybrané body či oblasti těla pacienta. Z nádobek se různým způsobem vysaje vzduch a následkem toho v nich vznikne podtlak, jehož intenzita se určuje podle toho, jakého účinku je třeba dosáhnout vzhledem k léčeným potížím. Na tom jaké potíže jsou léčeny, závisí i doba po kterou jsou baňky přiloženy a případně s nimi lze i pohybovat.
V dnešní době se používají baňky skleněné, plastové, silikonové, gumové a vyjímečně bambusové.
- Skleněné jsou nejlepší. Dají se použít na všechny způsoby aplikace a dobře se dezinfikují. Nevýhodou je nutnost použití ohně na vytvoření podtlaku a jsou lehce zničitelné - stačí neopatrně ťuknout, nebo upustit na podlahu.
- Plastové jsou dnes velice populární. Mají ventilek a sací pumpičku, kterou se jednoduše nastaví potřebná síla podtlaku a dezinfekce je také v pohodě.
- Silikonové jsou dnes ve velmi dobré kvalitě. Nedosáhne se s nimi sice velkého podtlaku, ale jsou výborné na masáž baňkami, na doplnění energie, léčení dětí a vlastně všechny druhy slabého baňkování.
- Gumové se už prakticky nepoužívají, vyvíjejí jen slabé sání a materiál nemá velkou životnost.
- Bambusové se u nás prakticky vůbec nepoužívají, v Číně je to tradice. Jejich výhodou je, že se dají vyvařit v bylinách, čímž se dá lépe zacílit na konkrétní problém.
Existují dva hlavní způsoby léčby baňkami - evropský a čínský. Nebudu se tady rozepisovat o jednotlivých přístupech, myslím, že stačí konstatování, že je dobré znát zásady obou přístupů a jsem přesvědčen, že jejich kombinace může zaručit lepší výsledky.
Já při své praxi používám převážně silikonové baňky, protože jsou lehké a velmi jednoduše se používají. Dnes jsou k mání z docela kvalitního materiálu a dá se jimi dosáhnout celkem silného sání. Provádím s nimi hlavně masáž na obzvlášť přetížených místech, kde způsobí silné prokrvení a následnou rychlejší regeneraci a také je občas použiji u některých klientů pro uvolnění "trigger pointů", nebo pro rozproudění čchi prostřednictvím "šu" bodů na zádech.
Kdyby někdo požadoval cílenou léčbu skleněnými baňkami na přesně určenou potíž, rád ho uvítám a poléčím v "relaxovně" u mne doma, jen bych rád upozornil, že aby to mělo žádoucí efekt, je třeba absolvovat více sezení, nebo vlastně většinou ležení 🙂 po sobě, třeba i denně následujících, kdy ten počet je individuální a záleží na nemoci. Většinou je doporučováno opakování po 3 -4 dnech.
Kontraindikací jsou pouze poranění kůže, jako třeba popáleniny, otevřené rány nebo krvácivé stavy - např. hemofilie. Jinak lze použít u všech možných potíží jako podpůrná, nebo i samostatná léčba a v závislosti na konkrétní situaci se volí i frekvence aplikací, jak jsem psal výše - vyjímečně každý den, u některých akutních potíží třikrát týdně, ale většinou stačí jednou týdně do odeznění bolestí atp.