Dornova metoda plus

Tuto naprosto úžasnou unikátní metodu jsem se naučil přímo u skvělé MgA. Zuzky Prouzové - Lehrmann, která ji jako první v roce 2003 začala vyučovat v ČR, dnes společně s výborným akreditovaným lektorem Jozefem Púrym.

Dostal jsem se k ní po dlouhé době hledání pomoci sám sobě od každodeních bolestí zad, které mě provázejí už od úrazu v TV na základní škole. Moje původní zaměstnání mi dlouhá léta ještě přidávalo - vyrotované obratle díky jednostranné námaze a stále se zvětšující každodení bolest. 

Napřed jsem se dozvěděl o SM systému, který vyvinul MUDr. Richard Smíšek. Toto cvičení bych doporučil každému, i těm, kteří nemají žádné potíže, protože se při něm posilují a protahují svaly, které drží páteř a následně celé tělo ve správných pozicích. Začal jsem to cvičit a podstatně se mi ulevilo. Nicméně cvičení je jedna věc, ale aby to mělo smysl, tak potřebujete mít klouby, žebra a obratle ve správných fyziologických pozicích, což jsem neměl, tak jsem hledal dál.

Dostal jsem se i do ruk věhlasného "kováča kostí" Jánose Olájose - maďarského chiropraktika. Pomohl spoustě lidem a nechává si za to zaplatit velmi slušné peníze, ale pro mě to nebylo to pravé - ještě 3/4 roku poté mě bolelo jedno rameno, protože to přetáhl. Mělo to jediné + a to, že mne navedl na další cvičební systém, který je mi dnes velkou inspirací.

Chiropraxe je totiž poměrně razantní technika, která pro dosažení výsledku využívá nečekané trhavé pohyby po předchozím uvolnění okolních tkání. Má své místo v některých akutních případech, protože nastane rychlá úleva, ale při nešetrném zásahu může dojít k poranění svalových vláken, vazů a chrupavek. Právě pro riziko poškození mohou chiropraxi vykonávat pouze proškolení lékaři a fyzioterapeuti. 

Dornova metoda plus

je úplně něco jiného. Při jejím provádění je zapotřebí spolupráce pacienta. Pan Dieter Dorn - autor metody - totiž přišel na jednoduchý způsob, jak ošálit svaly, které drží určitou pozici těla. Všechny manipulace se prostě provádějí v čase, kdy se pacient pohybuje vlastními silami a určitým způsobem, který mu řekne přítomný terapeut.

Je to celostní metoda, jak by to mělo být u všech fungujících přírodních léčebných technik. Tak, jako dům nemůže stát na křivých základech, tak i u dornovky je jediný správný způsob začít u "podvozku".

Takže v první řadě se srovná délka dolních končetin, následně všechny klouby, poté se srovná pánev a SI skloubení, kostrč a pak obratel po obratli až k hlavě a horním končetinám. Je to celkem spravedlivá dělba údělů, protože se celkem nadřou oba - pacient i dornista, každý trochu jinak a také občas dochází k humorným situacím, hlavně u pánevní oblasti.

A vzhledem k té celostnosti metody - i když se stále najde spousta rádoby moudrých ignorantů (např. příznivci spolku Sysifos) 🙂 , tak dnes už není žádným tajemstvím, že například tělem prochází meridiány odpovídající hlavním vnitřním orgánům, že se díky tomu dá působením na určitých bodech těla ovlivňovat jejich funkce. Že i jednotlivé obratle jsou spojeny s jednotlivými vnitřními orgány (hlavně díky inervaci) a vychýlení nějakého obratle může ovlivnit i psychiku člověka (nejen bolestí 🙂 ). A tak by se dalo dlouho mluvit o různých souvislostech.

Z toho plyne, že když si člověk srovná tělo, následně se mu může srovnat spousta věcí v jeho životě. Občas se to stane i opačně - něco se srovná v životě a najednou přestane něco bolet...

Breussova masáž

Tato jemná a účinná technika je pojmenována po rakouském léčiteli Rudolfu Breussovi (1899 - 1990), známém expertu přírodní medicíny, který se proslavil hlavně svojí 42 denní kůrou proti rakovině. Podle něj neexistují žádné opotřebované ploténky, ale pouze zdegenerované, které se vždy dají úspěšně regenerovat takřka v každém věku. 

Masáž se provádí třezalkovým olejem (tzv. Janův olej), který se po nahřátí vtírá do kůže po celé páteři. Kombinací cílených hmatů, kterými se páteř co nejvíce natahuje, následným silným prokrvením kůže, podkoží a svalů se léčivé složky oleje vstřebávají hluboko do těla a pomáhají, ve spolupůsobení s energií kvalitního poskytovatele služby, tělu klienta regenerovat ploténky. Po důkladném vmasírování oleje se na cca. 15 min. přikládá na tělo hedvábný papír, díky kterému se tělo ještě více prohřeje a důkladněji nasákne bylinný olej. Během této doby masér přikládá na záda různými způsoby ruce a používá sobě vlastní podpůrné techniky - např. kvantový dotek, reiki atd.

Nicméně pro správné pochopení je třeba doplnit, že nic se neděje okamžitě a pokud se člověk rozhodne, že se svými zády chce něco udělat, je třeba dodržet několik důležitých zásad:

  1. Opravdu se rozhodnout. 🙂
  2. Opakovat masáž pravidelně - ze začátku třeba měsíc každý týden a postupně prodloužit interval na jedenkrát za 3 týdny, čtyři týdny už je dlouhá doba, kdy tělo zapomíná a začíná se od začátku. (Platí pro všechny druhy masáží.)
  3. V čase mezi masážemi si nechat vetřít olej nejlépe každý den.
  4. Zařadit do svého života nějaké smysluplné cvičení (např. SM systém) a co nejvíce dalšího pohybu.
  5. Koupit si  autotrakční lehátko a použít ho každý den před spaním. (Není vhodné pro každého, ptejte se, poradím.)
  6. Neopustit cestu...

Janův olej: Květy, natrhané za slunečného dne, volně naplníme do láhve až po hrdlo a zalejeme jemným olivovým olejem. Květy musí být v oleji ponořené. Dobře uzavřenou láhev postavíme na několik týdnů na slunko nebo na teplé místo. Po čase se olej zbarví do červena. Potom přefiltrujeme přes hadřík, zbytek vylisujeme, olej uschováme v tmavých lahvičkách. Při používání při popáleninách můžeme olivový olej nahradit lněným.

Třezalku tečkovanou poznáte tak, že při rozemnutí květu se uvolní červené barvivo - Hypericin - , které zabarví olej do červena.

 

Olej si vyrábím z vlastnoručně natrhaných květů.